From documentaries to artistic video works

The film and video section consists of a series of programmes, relating thematically to the motto of the festival. Works range from feature-length documentaries, to a number of compilation programmes with short artistic video works. The programme opens on Wednesday, January 31, with the first Infermental special and closes on Sunday, February 4, with the annual video selection.
For the first time, the complete film and video programme will also be presented at babylon berlin:mitte, from Thursday, February 1 to Monday, February 5. Many of the artists will be present at the festival providing an opportunity for discussion afterthe presentation of their work.

Wednesday 31/1
10:00

Infermental - edition 1 & Infermental breakfast @ Studio II

 
Gusztáv Hámos [hu/de], Astrid Heibach [de]
 
14:00

Infermental - an infomagnetic environment @ Studio II

 
Laszlo Beke [hu], Leonie Bodeving [nl], Gérard Couty [fr/de], Heiko Daxl [de], Gusztáv Hámos [hu/de], Astrid Heibach [de], Mike Hentz [us/de], Chris Hill [us], Rotraut Pape [de], Rob Perrée [nl], Lydia Schouten [nl], Gena Teodosievska [mk], Christian Vanderborght [fr]

 
18:00

VP 1: Reality For TV @ Studio II

 
Oliver Ressler [at], Christoph Draeger [ch], Thomas Köner [de], Kinda Hassan [lb]
Additional screening: Thu 1 Feb, 19.30 H - babylon berlin:mitte
 
21:00

VP 2: Germany, normal @ Studio II

 
Marion Pfaus [de], Felicia Zeller [de], Jürgen Brügger [de], Jörg Haaßengier [de]
Additional screening: Thu 1 Feb, 22 H - babylon berlin:mitte
Thursday 1/2
11:00

Infermental - editions 2, 3 & 5 @ Studio II

 
Leonie Bodeving [nl], Rotraut Pape [de], Rob Perrée [nl], Laszlo Beke [hu], Lydia Schouten [nl]
 
15:30

VP 3: Unfound Footage @ Studio II

 
Stefan Zlamal [at], Marina Gioti [gr], Wayne Yung [ca/de], AV [ru], Alexei Dmitriev [ru], Erik Bünger [se/de], Michaela Schwentner [at], Mark Boswell [us], Les LeVeque [us]
Additional screening: Fri 2 Feb, 18 H - babylon berlin:mitte
 
18:00

VP 4: Chronic Recollection @ Studio

 
Liu Wei [cn], Matthias Meyer [de], Zoran Dragelj [ca], Carlosmagno Rodrigues [br], Javier Toscano [mx], Jan Verbeek [de], Vincent Meessen [be], Alexandra Crouwers [nl]
Additional screening: Fri 2 Feb, 20 H - babylon berlin:mitte
 
21:00

FP 1: Libertà @ Studio II

 
Robert Jahn [de], Nina Mair [it/de]
Additional screening: Fri 2 Feb, 16.30 H - babylon berlin:mitte
Friday 2/2
11:00

Infermental - editions 4, 7 & 10 @ Studio II

 
Chris Hill [us], Gena Teodosievska [mk], Christian Vanderborght [fr], Gérard Couty [fr/de], Heiko Daxl [de], Mike Hentz [us/de]
 
15:00

FP 2: Operation Atropos @ Studio II

 
Coco Fusco [us]
Additional screening: Sat 3 Feb, 20.30 H - babylon berlin:mitte
 
17:00

Award presentation: Tim Shore @ Studio II

 
Tim Shore [uk]
 
20:00

FP 3: 5 Factories – Worker Control in Venezuela @ Studio II

 
Oliver Ressler [at], Dario Azzellini [de]
Additional screening: Sat 3 Feb, 22 H - babylon berlin:mitte
Saturday 3/2
11:00

FP 4: Technocalyps @ Studio II

 
Frank Theys [be]
Additional screening: Sun 4 Feb, 21 H - babylon berlin:mitte
 
12:00

Award presentation: Herman Asselberghs @ Studio

 
Herman Asselberghs [be]
 
15:30

FP 5: Coréen 2495 @ Studio II

 
Joon Soo Ha [kr]
The Screening on Sat 3 Feb at 15.30 H is unfortunately sold out!
Additional screening: Sun 4 Feb, 18.30 H - babylon berlin:mitte
 
18:30

VP 5: Detours @ Studio II

 
Blas Payri [fr /es], Tina Willgren [se], Alain Della Negra [fr], Kaori Kinoshita [fr], Nadja Elabbadi [de], Claire Hope [uk], Mario Asef [de/ro], Jan de Bruin [nl]
The Screening Sat 3 Feb, 18.30 H is unfortunately sold out!
Additional screening: Sun 4 Feb, 17 H - babylon berlin:mitte
Sunday 4/2
12:00

FP 6: Weizenbaum. Rebel at Work. @ Studio II

 
Peter Haas [de], Silvia Holzinger [at]
Additional screening: Mon 5 Feb, 22 H - babylon berlin:mitte
 
15:00

VP 6: compound - New Japanese Documentary & Animation @ Studio II

 
Yuki Hayashi [jp], Yoshinao Sato [jp], Hiroto Toyama [jp], Toru Morofuji [jp], Maki Satake [jp], Kazuhiro Goshima [jp], Isam Hirabayashi [jp]
Additional screening: Mon 5 Feb, 18.30 H - babylon berlin:mitte
 
17:00

VP 7: Unbuilding Spaces @ Studio

 
Antonis Anissegos [de], Erika Matsunami [de], Michaela Schwentner [at], Lia [at], Toshimaru Nakamura [jp], Billy Roisz [at], Dariusz Kowalski [at], [n:ja] [at], Lars Pellarin [dk], Stefan Mylleager [dk], Defasten [ca]
Additional screening: Mon 5 Feb, 20.30 H - babylon berlin:mitte
 
20:00

transmediale.07 video selection (preview)

 
The programme consists of video works that come from the broad range of submissions to this year’s festival competition.